Az egyetemi éveim alatt a Védegylet szervezőbiztossági tagjaként számos civil kezdeményezében vettem rész. Az önkéntes évek után a forprofit szektorban üzletfejlesztéssel és projektmenedzsmenttel foglalkoztam. Az utóbbi pár évben CX projektekhez köthető üzletfejlesztés fronton vállaltam aktív szerepet. Jelenleg mentorként service design módszertannal civil szervezetek fejlesztését támogatom a Scale Impact Nonprofit vállalkozásnál.
A bevételtermelő tevékenység kialakítása érdekében indítottuk útjára – a Visa, a Diego, a DPD, az Erla Film, a Klippe Learning, az OTP Mobil és a Shoprenter partnerségében és támogatásával – Social Business programunk második évfolyamát. A cél az, hogy a programban részt vevő nonprofit szervezetek, azonosítsák a küldetésükhöz és tevékenységükhöz illeszkedő társadalmi vállalkozási lehetőségeket, ezek közül priorizálva kidolgozzák a leginkább életképes vállalkozási ötlet üzleti modelljét, egyéni mentor segítségével elkészítsék a vállalkozási ötlet pénzügyi tervét és bemutatkozó anyagát, életképes üzleti terv esetén kezdő finanszírozáshoz jussanak a vállalkozási ötlet megvalósításához, a program során megismerjék és elsajátítsák a service design módszertan elemeit.
Áth-Horváth Zsóka Maurer Klimes Ákos Fejes Zoltán Paukovics Gábor Lévai Gábor Petró Dániel
A kevesebb néha több. Klasszikus közhely de a design sprint esetében bizonyítottan működik. Mire elég a design sprint 5 napos upgradelt verziója helyett a 4 napos sprint? AJ&Smart berlini product design ügynökség Jake Knapp módszertanát iterálták és redukálták úgy, hogy végül a módszertan minden eleme a folyamat része maradt. Hogy hogyan? Ezt fogom bemutatni egy konkrét esettanulmányon keresztül.